Україна є однією з самих енергозалежних країн Європи. Ми споживаємо більше 60-70% імпортних енергоресурсів. Таку ситуацію можна виправити, якщо ми навчимося раціонально та ефективно використовувати всі можливі ресурси. І у нас є можливість скористатися досвідом розвинених країн, які подолали дефіцит енергії.
Енергоефективність для населення – це значне скорочення комунальних витрат, для країни – економія ресурсів, підвищення продуктивності промисловості і конкурентоспроможності, для екології – обмеження викидів парникових газів в атмосферу, для енергетичних компаній – зниження витрат на паливо і необґрунтованих витрат на будівництво.
В яких країнах ви реалізували найбільшу кількість проектів? Чи є серед них країни Східної Європи та СНД?
Найбільшу кількість проектів ми зробили у США, Японії та Китаї. А зараз намагаємося працювати в Україні. Крім того розглядаємо можливості роботи в Польщі. Наші колеги таке саме енергоефективне обладнання продають зараз у Білорусії.
Чи робили ви вже проекти в Україні?
Повністю завершених проектів ми поки що не маємо. Але працюємо над трьома найбільшими. Серед них два у містах Ружин та Родомишль Житомирської області і один у селищі Іванків, Київської області.
У Радомишлі ми беремо стару радянських часів будівлю і перетворюємо її на сучасний об’єкт зеленої енергетики та виробництва. Тут ми маємо ТЕЦ на біомасі, а також плануємо встановити сонячні батареї на дахах будівель та парковках. Загальна площа проекту складає 5,5 Га. Біоенергетичну сировину ми не будемо тут вирощувати, а будемо її завозити.
В Іванково проект сонячної електростанції буде розташований поблизу селища. Вона матиме потужність від 7,5 до 10,0 МВт та скрадатиметься із трекінгової системи сонячних панелей, що автоматично підлаштовуватимуться до положення Сонця з метою підвищення продуктивності станції. Загальна вартість проекту – близько $12 млн.
У Ружному сонячних батарей немає, а лише ТЕЦ на біомасі.
Які системи енергозбереження можна використовувати на селі?
В селах найкраще в цьому напрями працювати, використовуючи місцеві котельні. Адже саме вони є найбільшими споживачами енергії.
Для того, щоб реалізувати проект в якомусь селі, що необхідно зі сторони сільської громади? І що ви пропонуєте зі свого боку?
На першому місці має бути мотивація самих мешканців, їхнє бажання і розуміння важливості енергозберігаючих технологій для сталого розвитку території.
Україні зараз потрібні 18 млрд на енергетику. І помилка українців в тому, що вони хочуть гроші, але при цьому не хочуть виконувати умови інвесторів. Якщо ви берете гроші, то маєте грати за правилами інвесторів. Також українці мають вкладати свої кошти в розвиток країни, а не сподіватися лише на інвесторів.
Які поетапні умови виконання проекту?
В середньому знадобиться рік, аби реалізувати будь-який з наших проектів. З них три місяці займе процедура страхування та фінансування, ще три місяці на підготовку технічної документації.
Де брати сировину? Чи можна вирощувати біосировину для енергоспоживання в селі?
Так, звісно можна. Наприклад, що стосується проектів, які ми реалізуємо сьогодні, то ми використовуємо 50% деревоперероблюючих матеріалів і 50% - енергетичних рослин: міскантус, сорго, енергетична верба, амарант.
Білоенергетична рослина сорго
На який строк дії розрахований проект?
Проекти розраховані на 15-20 років. Зі свого боку ми надаємо повністю всю технічний супровід продовж цих років.
Розкажіть про особливості системи страхування проектів?
Ми співпрацюємо із німецькою та англійською компаніями страхування. Вони покривають 98% всіх можливих ризиків. І найважливіше та найактуальніше для України – це можливість страхування саме від політичних ризиків: війна, тероризм, саботаж та ін.
Асоціація індустрії гостинності України висловлює вдячність пану Шону Лі за надане спеціальне інтерв’ю і зацікавлена в подальшій співпраці. Такі проекти здатні в значній мірі вплинути на розвиток сільських територій, що в свою чергу позитивно відобразиться на «житті» сільського зеленого туризму.